Różnica między szkoleniem a treningiem.
Tematyka szkoleń może być przeróżna. Mówi się o tak zwanych szkoleniach twardych i miękkich. Samo słowo „szkolenie” ma bardzo szerokie znaczenie, a inaczej mówiąc ma dużą pojemność. Pod tym szerokim pojęciem „szkolenie” może kryć się wszystko: wykład, szkolenie, prezentacja, warsztat i trening. Przeczytaj też artykuł „Co to jest szkolenie?”, który traktuje o jeszcze innym znaczeniu tego terminu. Jaka jest różnica między merytorycznym szkoleniem a merytorycznym treningiem? Albo inaczej mówiąc kiedy jest szkolenie, a kiedy trening? Albo jeszcze inaczej stawiając sprawę – co to jest trening?
W sumie różnica jest dość prosta do zdefiniowania, a granica między oboma sposobami pozyskiwania nowej wiedzy czy umiejętności łatwa do uchwycenia. Granicą tą jest działanie.
Intuicyjnie można spróbować przedstawić temat w sposób następujący. Szkolenie jest statyczne. Trening jest dynamiczny. Na szkoleniu raczej słuchamy i oglądamy, czasem analizujemy i dyskutujemy. Na treningu poszukujemy odpowiedzi, działamy, a co najważniejsze – ćwiczymy. Obydwie metody powinny się uzupełniać. Im więcej na szkoleniu działania tym bliżej jesteśmy warsztatów i w końcu treningu.
Aby sobie to teraz uzmysłowić, weźmy taki przykład - szkolenie z prezentacji produktu. Jak może wyglądać zdobywanie wiedzy i umiejętności w tym zakresie? Powiedzmy, że zaproponuję trzy możliwiwości.
Wniosek. Istotą treningu jest stworzenie jak najbardziej realistycznych sytuacji (zgodnych z tematem treningu) i przećwiczenie ich według pewnego, wypracowanego schematu.
Przemysław Spych
luty 2015